Abstrakt
Obecnie instalacja wyciągowa działająca w Kopalni Soli "Wieliczka" służy głównie do transportu zwiedzających do podziemnych części kopalni. Składa się ona z dwóch wind, które są w stanie efektywnie transportować grupy do 42 osób podczas jednego przejazdu. Założenia projektowe opracowane przed jej montażem na dnie szybu oraz obserwacje poczynione przez inżynierów utrzymania ruchu jednoznacznie wskazują, że
system prowadnic w szybie jest bardzo sztywny, a zatem odkształcenia są w rzeczywistości pomijalne. Elementami układu prowadniczego o największej sztywności są belki typu bunton, zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instalacji wyciągowych.
Aby zweryfikować zasadność zastosowania sztywnej ramy konstrukcji stalowej, utworzono cyfrowy model ramy konstrukcji stalowej i zastosowano procedury numeryczne, biorąc pod uwagę maksymalne obciążenia projektowe i obciążenia operacyjne. Wyniki numeryczne zweryfikowano poprzez pomiary rzeczywistych wartości naprężeń na wybranych elementach układu prowadniczego w urządzeniu wyciągowym eksploatowanym w szybie "Regis", w zmiennych warunkach pracy. Analiza danych pomiarowych pozwala na wstępną ocenę parametrów konstrukcyjnych ramy wozu, podkreślając potencjał redukcji masy komponentów wybranych do optymalizacji.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (c) 2024 Krzysztof ROZWADOWSKI, Artur KONEWECKI, Rafał PASEK, Szymon MOLSKI