Cybersecurity of IT/OT systems in key functional areas of a mining plant operating on the basis of the idea of INDUSTRY 4.0
Mining Machines, (2024) Vol. 42, Issue 2
PDF (Angielski)

Słowa kluczowe

Przemysł 4.0
cyberbezpieczeństwo
przetwarzanie danych
AI w górnictwie
parametry ekonomiczne
górnictwo
IT/OT

Abstrakt

Artykuł bazuje na praktycznych doświadczeniach i badaniach, prezentując autorską koncepcję zastosowania zasad cyberbezpieczeństwa systemów IT/OT w kluczowych obszarach funkcjonalnych zakładu górniczego działającego w oparciu o ideę PRZEMYSŁU 4.0.
W ostatnich latach cyberprzestrzeń stała się nowym środowiskiem bezpieczeństwa, które wprowadziło istotne zmiany zarówno w praktycznych, jak i prawno-organizacyjnych aspektach funkcjonowania globalnych systemów bezpieczeństwa. W tym kontekście szczególnie istotne jest zrozumienie dynamiki zmian tego środowiska (zarówno w zapisach dyrektywy NIS 2, jak i ustawy o KSC) [1]. Budowa systemu prawnego będącego odpowiedzią państwa na szanse i wyzwania związane z jego obecnością w cyberprzestrzeni była zadaniem niezwykle złożonym. Wynika to nie tylko z tempa zmian technologicznych, ale także ze specyfiki środowiska i jego "interaktywności". Trendem w prawie międzynarodowym, który wyłonił się w czasie COVID-19 i obecnej sytuacji geopolitycznej, jest traktowanie organizacji z sektora wydobywczego i energetycznego jako jednego z ważnych aktorów w relacjach krajowych i międzynarodowych [2].
Nowe przepisy wprowadzają i rozszerzają współpracę międzynarodową pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz regulują strategie i polityki bezpieczeństwa, które powinny uwzględniać zalecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ze szczególnym naciskiem m.in. na zapewnienie ciągłości działania systemów, obsługę incydentów bezpieczeństwa oraz stałe podnoszenie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń. Nie należy zapominać, że zagrożenia w cyberprzestrzeni stanowią inną klasę wyzwań organizacyjnych, w dużej mierze podobną do tych, jakie stwarzają inne zagrożenia asymetryczne, takie jak terroryzm. Ich wspólną cechą jest to, że wymagają mniej hierarchicznych i bardziej elastycznych rozwiązań w strukturach państwowych. Cyberbezpieczeństwo, zarówno pod względem społecznym, jak i technologicznym, ze wszystkimi jego konsekwencjami, staje się jedną z najważniejszych koncepcji paradygmatu bezpieczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym [3].

PDF (Angielski)
Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.

Prawa autorskie (c) 2024 Artur DYCZKO