O czasopiśmie

Od 2016 roku dotychczasowa wersja czasopisma "Maszyny Górnicze" została zastąpiona wersją elektroniczną (wersja papierowa czasopisma - ISSN 0209-3693 ukazywała się do 2015 roku). 

Od 2020 roku czasopismo wydawane jest w języku angielskim jako kwartalnik "Mining Machines".
Każda praca w kwartalniku "Mining Machines" będzie publikowana zgodnie z polityką otwartego dostępu na licencji CC-BY-NC 4.0

Punkty Ministerstwa Edukacji i Nauki -  20

INDEKSACJA W BAZACH DANYCH

Nasze czasopismo jest indeksowane zarówno w polskich, jak i międzynarodowych prestiżowych bazach danych.

BazTech - baza polskich czasopism technicznych, która jest najważniejszą bazą danych zawierającą informacje o zawartości polskich czasopism technicznych. Zasoby BazTech są również indeksowane przez Google Scholar oraz World Wide Science,
Arianta - niezależna polska baza naukowych i fachowych czasopism elektronicznych,
CEON i InfoNa - dwie rozbudowane polskie akademickie bazy danych zawierające artykuły naukowe agregujące kilka największych baz z różnych dziedzin wiedzy,
DOAJ - Directory of Open Access Journals - międzynarodowa baza zawierająca wykaz recenzowanych czasopism naukowych, do których dostęp jest bezpłatny,
PBN - Polska Bibliografia Naukowa to portal Ministerstwa Edukacji i Nauki gromadzący informacje o publikacjach polskich naukowców, dorobku publikacyjnym jednostek naukowych oraz czasopismach polskich i zagranicznych. Jest częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on,
IC Journal Master List - ocena Index Copernicus Value, ICV 2022 = 100,00,

ROAD - Directory of Open Access Scholarly Resources, baza bezpośrednio powiązana z międzynarodowym portalem ISSN,

EBSCO - dwie tematyczne bazy danych: Applied Science & Technology Source Ultimate oraz Central & Eastern European Academic Source. Pierwsza baza obejmuje nauki ścisłe, tzw. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), a druga jest wielojęzycznym i multidyscyplinarnym zbiorem recenzowanych publikacji naukowych z Europy Środkowo-Wschodniej.

DZIEDZINA NAUK INŻYNIERYJNYCH I TECHNICZNYCH Z DYSCYPLINAMI NAUKOWYMI

Kwartalnik „Maszyny Górnicze” prezentuje najnowsze trendy w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w następujących dyscyplinach naukowych:

  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
    automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
  • inżynieria mechaniczna,
  • inżynieria materiałowa,
  • zarządzanie i nauki o jakości.

PROFIL NAUKOWY

Kwartalnik „Maszyny Górnicze” prezentuje projekty naukowe, badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w dziedzinie mechanizacji górnictwa, w szczególności w zakresie:

  • mechanizacji procesów eksploatacji i wzbogacania w górnictwie, automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych w górnictwie,
  • automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych w przemyśle wydobywczym,
  • mechanizacji procesów produkcji i transportu,
  • tworzenie technologii i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • budowa i eksploatacja maszyn,
  • mechanika, inżynieria materiałowa, inżynieria produkcji,
  • testy laboratoryjne i operacyjne w zakresie funkcjonalności, niezawodności, ergonomii i bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska,
  • wdrożenie wyników projektów badawczo-rozwojowych,
  • zarządzanie procesami.

Kwartalnik „Mining Machines” promuje artykuły, prezentujące wyniki badań, analiz teoretycznych, projektów konstrukcyjnych i innowacyjnych związanych z budową maszyn, a w szczególności z
konstrukcji maszyn, systemów mechanicznych, procesów i metod obróbki, nowych materiałów, nowych metod pomiarowych, nowych zastosowań technologii informatycznych itp.

Organem doradczym Redakcji jest Rada Programowa powoływana przez Wydawców.

POLITYKA WYDAWNICZA

Działalność wydawnicza prowadzona jest zgodnie z ustalonym Regulaminem Wydawnictwa. Politykę wydawniczą kształtuje powołana przez Dyrektora Rada Programowa Wydawnictwa, w skład której wchodzą pracownicy naukowi z kraju i zagranicy. Wydawnictwo KOMAG stosuje zasady etyki wydawniczej w celu zapobiegania niepożądanym praktykom wydawniczym (np. plagiatom czy tzw. ghostwriting - publikowaniu artykułów naukowych pod cudzym nazwiskiem).

Polityka wydawnicza jest zgodna z wytycznymi Committee on Publication Ethics (COPE), zawartymi w Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors, COPE Ethical Guidelines for Peer Reviewers oraz w opracowaniu Good Practices in Review Procedures in Science.

Przestrzeganie przez Wydawnictwo standardów etycznych ma na celu zapewnienie, że wydawane publikacje są przygotowywane w sposób uczciwy i rzetelny. Wydawnictwo posiada ustaloną procedurę recenzji naukowej nadsyłanych manuskryptów. Recenzje naukowe są podstawowym narzędziem oceny jakości i oryginalności wyników badań naukowych prezentowanych w publikacjach.

Redakcja kwartalnika MINING MACHINES zwraca szczególną uwagę na konieczność stosowania standardów etycznego postępowania wszystkich stron zaangażowanych w proces publikacji: autorów, redaktorów, recenzentów i wydawcy.

ZASADY ETYKI WYDAWNICZEJ - PROCEDURY REDAKCYJNE

Etyka w działalności wydawniczej

Wydawnictwo KOMAG postępuje zgodnie z wytycznymi COPE dotyczącymi postępowania w przypadku potencjalnych aktów niewłaściwego postępowania. Przypadki plagiatu, fałszowania danych, manipulacji obrazem, niewłaściwego autorstwa nie są tolerowane w Mining Machines.
W przypadku znalezienia dowodów na niewłaściwe postępowanie mogą zostać podjęte następujące działania: wycofanie opublikowanej pracy; publikacja sprostowania lub oświadczenia o obawach; odmowa przedłożenia w przyszłości; Zawiadomienie o niewłaściwym postępowaniu wysłane do lokalnej instytucji, przełożonego i/lub komisji bioetycznej autora.

Redakcja i recenzenci kwartalnika Mining Machines kierują się najlepszymi praktykami etycznymi w zakresie publikacji. Są oni zobowiązani do ujawnienia wszelkich potencjalnych konfliktów interesów, które mogą powstać w trakcie procesu redakcyjnego i recenzyjnego; Są oni również zobowiązani do niezwłocznego zgłaszania wszelkich wątpliwości etycznych dotyczących artykułu, który jest przetwarzany/recenzowany. Oczekuje się, że redaktorzy i recenzenci będą obchodzić się ze wszystkimi artykułami  z zachowaniem poufności. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby w  Mining Machines nie pojawiły się żadne niedokładne lub wprowadzające w błąd dane, opinie lub oświadczenia. Odpowiedzialność za dane i opinie pojawiające się w artykułach spoczywa na autorze.

Od autorów oczekuje się przestrzegania standardów etycznych podczas publikowania w Mining Machines.

Deklaracja etyczna

Autorzy powinni przestrzegać najwyższych standardów postępowania, w tym otwartości i uczciwości; Powinni działać w sposób rzetelny i godny zaufania. Autorzy proszeni są o ujawnienie wszelkich kwestii etycznych związanych z badaniem przedstawionym w artykule lub oświadczenie, że badanie zostało przeprowadzone zgodnie ze standardami etycznymi.

Wstępna ocena

Wszystkie nadesłane prace zostaną sprawdzone przez Redakcję pod kątem ich prawidłowego przygotowania i zgodności z zasadami etycznymi czasopisma. Otrzymane manuskrypty są sprawdzane pod kątem potencjalnego plagiatu za pomocą programu antyplagiatowego. Artykuły, które nie są zgodne z polityką etyczną czasopisma lub nie spełniają standardów czasopisma, zostaną odrzucone przed recenzją. Niekompletne manuskrypty, które nie zostały przygotowane w zalecanym stylu (nie zostały przygotowane we wzorze artykułu) zostaną odesłane do autorów bez recenzji naukowej. Po tych kontrolach Redakcja konsultuje się z Redaktorem Naczelnym czasopisma w celu ustalenia, czy manuskrypt pasuje do zakresu czasopisma i czy jest naukowo uzasadniony. Artykuły, które nie mają wystarczającego priorytetu do publikacji, zostaną niezwłocznie odrzucone. Redakcja zastrzega sobie prawo do odrzucenia artykułu z powodu niedostatecznej jakości językowej. Decyzje odmowne na tym etapie będą weryfikowane przez Redaktora Naczelnego/Z-ce Redaktora. Niektóre artykuły mogą mieć dwie lub trzy rundy recenzji. Redaktor Naczelny jest odpowiedzialny za ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu artykułów. Decyzja Redakcji jest ostateczna.

Procedura recenzowania artykułów jest zgodna z zaleceniami opisanymi w broszurze "Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce".

Autorzy, dostarczając swoje artykuły do publikacji w czasopiśmie, wyrażają zgodę na ich recenzowanie.

Dostarczone artykuły podlegają ogólnej ocenie Redakcji, a następnie są oceniane przez recenzentów.

Powoływanych jest co najmniej dwóch niezależnych recenzentów, zatrudnionych w innych instytucjach niż autor/autorzy. Recenzenci gwarantują niezależność opinii, brak konfliktu interesów, brak powiązań osobistych i biznesowych z autorami artykułów oraz przestrzeganie zasad poufności.

Zalecaną formą recenzji jest model, w którym autor/autorzy nie znają swoich tożsamości (tzw. "double - blind review process"). Wyniki recenzji są przesyłane do Open Journal Systems 3.4.0.4, który jest oprogramowaniem open source do zarządzania i publikowania czasopism, rozwijanym, wspieranym i swobodnie dystrybuowanym przez Public Knowledge Project (PKP) na licencji GNU General Public License, z którego korzysta nasze Wydawnictwo.

Recenzent wystawia recenzję, w której jednoznacznie stwierdza, czy artykuł został zakwalifikowany do publikacji, czy też został odrzucony.

Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu artykułu do publikacji podejmuje Redakcja.

Zasady dotyczące błędów w opublikowanych pracach 

Jeśli autor/autorzy odkryją znaczące błędy lub nieścisłości w swoich tekstach, zobowiązani są niezwłocznie powiadomić o tym redakcję czasopisma w celu wycofania tekstu bądź skorygowania zaistniałych błędów.

Weryfikacja materiałów już opublikowanych oraz przeciwdziałanie konfliktom interesów 

The editorial team, based on the COPE Principles, may withdraw an article from publication, express doubts about its content, or decide on the need to make corrections to material already published.  Unpublished articles may not be used by members of the editorial team or any other persons involved in publishing procedures without the written consent of the authors.

Konflikt interesów

Do konfliktu interesów dochodzi wtedy, kiedy autor (lub jednostka, którą reprezentuje), recenzent albo redaktor zaangażowany jest w ekonomiczne lub osobiste relacje, które w nieodpowiedni sposób wpływają na jego działania. Innymi, pokrewnymi określeniami tego zjawiska są: konflikt zobowiązań i konflikt lojalności. Konflikt interesów może zachodzić również wtedy, gdy dotknięty nim człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy.

Wszyscy autorzy są proszeni o ujawnienie wszelkich rzeczywistych lub potencjalnych konfliktów interesów, w tym wszelkich finansowych, osobistych lub innych powiązań z innymi osobami lub organizacjami, w ciągu trzech lat od rozpoczęcia nadesłanej pracy, które mogłyby w niewłaściwy sposób wpłynąć lub być postrzegane jako wpływające na ich pracę. Odpowiednie oświadczenie należy złożyć bezpośrednio w na Karcie zgłoszenia artykułu.

Recenzenci nie mogą wykorzystywać recenzowanych prac dla swoich osobistych potrzeb i korzyści. Nie powinni oni również oceniać tekstów, w przypadku których może występować konflikt interesów z autorem/autorami.

Dostęp do danych i przechowywanie

Autorzy mogą zostać poproszeni o dostarczenie (w formie cyfrowej) wyjściowych danych z badań. Powinni też być przygotowani do publicznego udostępnienia danych, jeśli to możliwe. Autorzy powinni zapewnić dostępność takich danych innym specjalistom przez co najmniej 10 lat po publikacji, najlepiej za pośrednictwem repozytoriów danych badawczych (instytucjonalnych lub dziedzinowych).

Własność intelektualna

Autorzy, przesyłając tekst do redakcji, gwarantują, że niezależnie napisali oryginalną pracę naukową, a jeśli wykorzystali fragmenty prac innych autorów, że zostały one odpowiednio zacytowane. Plagiat we wszystkich jego formach jest czynem nieetycznym i zostanie upubliczniony przez redakcję. Oczekujemy, że manuskrypty będą wynikiem oryginalnych badań, niepublikowanych wcześniej ani niebędących obecnie w recenzji w innym czasopiśmie.

Wszystkie manuskrypty przeznaczone do publikacji w Mining Machines są poddawane kontroli antyplagiatowej przy użyciu systemu antyplagiatowego.

Manuskrypty z ujawnionymi przypadkami ghostwriting zostaną odrzucone przez redakcję. Autorstwo powinno być ograniczone wyłącznie do osób, które wniosły znaczący wkład w przygotowanie koncepcji, wykonanie lub interpretację dostarczonego tekstu. Wszystkie osoby, które wniosły znaczący wkład, powinny być wymienione jako współautorzy wraz z podaniem wielkości ich wkładu.

Otwarty dostęp oznacza bezpłatny, powszechny, stały i natychmiastowy dostęp dla każdego użytkownika sieci do cyfrowych form danych i treści naukowych i edukacyjnych. Polityka Open Access przyjęta przez Wydawnictwo KOMAG opiera się na przekonaniu, że podstawą rozwoju nauki jest otwartość. Jej celem jest umożliwienie autorom zwiększenia cytowalności poprzez zamieszczanie elektronicznych wersji publikowanych artykułów w referencyjnych bazach danych, repozytoriach naukowych i serwisach internetowych. Natychmiastowe rozpowszechnianie wyników badań przyczynia się do przyrostu nowej wiedzy i zwiększenia wpływu prowadzonych badań na rozwój nauki. W związku z powyższym Autorzy artykułów zakwalifikowanych do publikacji w Kwartalniku Maszyny Górnicze zobowiązani są do przeniesienia na Wydawcę (Instytut Techniki Górniczej KOMAG) praw do korzystania z opracowanego tekstu i jego publikacji w wersji elektronicznej na stronie internetowej Wydawcy lub udzielenia Wydawcy nieodpłatnej licencji na korzystanie i rozporządzanie opracowanymi utworami z zachowaniem autorskich praw majątkowych.

Treści zostaną opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach.
Użycie niekomercyjne 4.0 (CC BY-NC 4.0).

Przyznanie wydawcy tych praw gwarantuje, że opóźnienia w rozpowszechnianiu wyników badań zostaną wyeliminowane, a autorzy staną się bardziej rozpoznawalni. Dzieje się tak dlatego, że elektroniczne wersje opublikowanych artykułów są zamieszczane nie później niż w momencie ich formalnej publikacji.

Zasada rzetelności naukowej

Członkowie zespołu redakcyjnego zobowiązani są do dołożenia wszelkich starań w celu zachowania rzetelności naukowej publikowanych prac. W tym celu mogą dokonywać stosownych korekt, a także, w przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk (plagiat, fałszowanie wyników badań), decydować o wycofaniu tekstu z publikacji.

Redakcja, w razie potrzeby, jest zawsze gotowa opublikować również stosowne sprostowania, wyjaśnienia lub przeprosiny.

Wycofanie tekstu

Zespół redakcyjny może rozważyć wycofanie tekstu, jeżeli:
1. istnieją wyraźne dowody na nierzetelność wyników badań, fabrykowanie danych, a także jeśli popełniono niezamierzone błędy (np. błędy obliczeniowe, błędy metodologiczne),
2. wyniki badań zostały wcześniej opublikowane w innym miejscu,
3. praca nosi znamiona plagiatu lub narusza zasady etyczne.
Informacja o wycofaniu tekstu powinna być traktowana jako równoznaczna z wycofaniem artykułu. Zawiadomienie to powinno zawierać informacje o osobie (nagłówek powinien zawierać co najmniej tytuł i imię i nazwisko autora/autorów pracy) oraz powodach (aby odróżnić niezamierzone błędy od celowych nadużyć) podjęcia decyzji o wycofaniu tekstu. Wycofane teksty nie są usuwane z opublikowanej wersji czasopisma, ale fakt ich wycofania zostanie wyraźnie zaznaczony.